Aussie Cup Team Competition

The Aussie Cup Team Competition has been an essential part of each Forum since 1998 and has provided an ideal opportunity for companies to showcase their improvement activities.

Involvement in the competition recognises the:

  • Involvement of teams in improving their company's performance
  • Involvement of individuals in working to improve performance, and
  • The progress a company has made in involving people in improvement activity

By being involved in the competition, teams demonstrate the contribution that they have made to their organisation and their own personal development. it also provides companies with the opportunity to benchmark their own improvement processes against those of others.

Many companies find that participation by their employees in the Team Competition is followed by increased enthusiasm and acceleration in onsite improvement activities.

It also promotes networking through the sharing of lessons learnt amongst teams and companies. Some of the captured improvements can be viewed here.

Recognise, Inspire & Motivate your people by entering your improvement teams into the Aussie Cup Team Competition for the Continuous Improvement Forum 2017. Register your interest by contacting CTPM Head Office today.

"The Team presentations demonstrated to me the intrinsic personal rewards that the TPM process engenders as a by-product of the involvement in the wide ranging tasks taken on by the diverse teams. All team members were engaged, involved and obviously very proud of their efforts and this can only be a benefit to each of their companies and the other members / workmates that they react with" - Team Leader, Simplot Australia


Below is a list of Finalists of the Team Competition since 1998


2015
Winner: 'Night Rollers The Sequel' - B&D Doors & Openers (Clontarf QLD)
Runners Up: 'Cultured Club' - Goodman Fielder Dairy (Longburn NZ)

2014
Winner: 'RACK N STACK' - New Zealand Sugar Company
Runners Up: 'The Wrappers' - ALMC (Lytton), 'Series 2' - B&D Doors & Openers (Revesby), 'Reject Vampires' - AstraZeneca & 'Cyclone Beaters' - B&D Doors & Opners (Clontarf)

2013
Winner: 'Men at Work' Team - B&D Doors & Openers (Revesby)
Runners Up: 'Carbon Credits' - New Zealand Sugar & 'Axle Assembly Cats' - B&D Doors & Openers (Kilsyth)

2012
Winner: 'The Shift' Team - New Zealand Sugar
Runners Up: 'Powersavers' Team - B&D Doors & Openers (Revesby)

2011
Winners: 'The Chameleons' Team - New Zealand Sugar
Runners Up: The 'Sweet As' Team - Sugar Australia (Yarraville)

2010
Winners: The 'Stitched Up' Team - Sugar Australia (Yarraville)
Runners Up: The 'Affination Fugal' Team (NZ Sugar) & The 'Bulldogs' Team (Darrell Lea)

2009

ABT Winner: NZ Sugar (Chelsea Refinery) - The Packing Hall 2 OEM Team
ABT Runners Up: Simplot Australia, Echuca VIC - The 'TemPeraMentals' Team
XFT Winner: Simplot Australia, Echuca VIC - The `TemPeraMentals' Team
XFT Runners Up: Simplot Australia, Ulverstone TAS - The Kung Fu Pandas Team

2008
ABT Winner: Simplot Australia, Bathurst NSW - The Gunslingers Team
ABT Runners Up: Boral Quarries, Dunmore NSW - The Pit Crew Team
XFT Winner: OZ Rosebury Mine - The Turbidilisers Team
XFT Runners Up: Simplot Australia, Ulverstone TAS - The Mythbusters Team

2007
Winners: Holden HFV6 Engine Plant Melbourne Vic - Block Busters Team
Runners Up: Zinifex Rosebury Mine Tas - Road Running Back Breaking Camel
Simplot Echuca, Vic - Lab Rats Team

2006
Winners: CSL Bioplasma, Broadmeadow VIC - Tunnel Vision Team
Runners up: Fonterra Australia, Cororooke, VIC - Tear It & Bag It Team
Banpu Public Company, Lampang Thailand - Maintenance Improvement Team
Simplot Australia, Bathurst NSW - The Hot Peppers Team

2005

Winners: Simplot Australia, Echuca - Shinning Light Team
Runners Up: ai Automotive, Adelaide - Box Heads Team
Simplot Australia, Kelso (Wasters Team)

2004

Winners: Simplot Australia, Kelso - Finding Nemo
Runners Up: Simplot Australia, Kelso - F-Troop
Visy Industrial Packaging, Drouin - Maintenance

200
6 - Kiwi Cup
Winners Juken New Zealand Northland - Half Cut Team
Runners Up: Hynds Pipe Systems, Auckland - Hard Yards Team
Cryovac Sealed Air, Porirua - The Resinlutions Team

200
4 - Kiwi Cup
Winners: Tenon, Kawerau - Sawmill Saw Tech
Runners Up: Fonterra, Edgecumbe - Fast Tractors
Cryovac Sealed Air - Hot Lips

2003
Gold: ACI Plastics Packaging (Tool Bags)
Silver: Fletcher Challenge Forests (The Cutting Edge)
Bronze: Carter Holt Harvey (Hard Core II)

2002
Gold: ACI Plastics Packaging (Revivors)
Silver: New Zealand Milk Products (Pillet Pirates)
Bronze: BHP Steel (Ship to Shore)

2001
Gold: Shinagawa Thermal Ceramics (Mission Impossible)
Silver: The Uncle Tobys Company (Nitro)
Bronze: The Uncle Tobys Company (Triple M)

2000
Gold: Anchor Products (Smashing Pumpkins)
Silver: Alcoa World Alumina (Kwinana Main Workshop)
Bronze: The Uncle Tobys Company (Bartelts 1&4)

1999
Gold: Capral Aluminium (MTO Pilot Area)
Silver: Alcoa World Alumina (BC4 TPM Pilot Area)
Bronze: Pirelli Cables (P24-225 & P24-229)

1998
Gold: MM Cables (P1-87)
Silver: MM Cables (P24-194)
Bronze: MM Cables (P1-58)